Combo includes
  • CL1508-12 *3pcs
  • BLS1604-12 *1pcs
TORQ CL1508-12 Specification
  • Rated Voltage: DC12.0V
  • Voltage Range : DC8.40V-13.0V
  • Torque:
  • Speed:
    •  0.15sec/60°@8.40V
    • 0.11sec/60°@12.0V
    • 0.10sec/60°@13.0V
  • Working Frequency: 1520us/333Hz
  • Soft Start: Programmable
  • Programmable: Yes
  • Motor Type: Coreless DC Motor
  • Gear Set Material: Hardened Steel
  • Ball Bearing: 2BB
  • Case Dimensions: 33mm*15mm*30mm±0.2mm
  • Weight: 35g±10%
TORQ BLS1604-12 Specification
  • Rated Voltage: DC12.0V
  • Voltage Range : DC9.0V-13.0V
  • Torque:
    • 17Kg.cm @ 13.0V
    • 16Kg.cm @ 12.0V
    • 14Kg.cm @ 9.0V
  • Speed:
    • 0.04 sec / 60° @ 13.0V
    • 0.045 sec / 60° @ 12.0V
    • 0.055 sec / 60° @ 9.0V
  • Working Frequency: 760us/560Hz
  • Programmable: Yes
  • Motor Type: Brushless DC Motor
  • Ball Bearing: 2BB
  • Case Dimensions: 40.5mm*20mm*38mm
  • Weight: 78g±10%
-65%