TORQ CL1508-12 Mini SHV Cyclic Servo
Product image 1
Specification
  • Rated Voltage: DC12.0V
  • Voltage Range : DC8.40V-13.0V
  • Stalling Torque:
  • Speed:
    •  0.15sec/60°@8.40V
    • 0.11sec/60°@12.0V
    • 0.10sec/60°@13.0V
  • Start Current:
  • Working Frequency: 1520us/333Hz
  • Default Travel Angle: ±60° =100° Total
  • Temperature Range: -10℃……+65℃
  • Soft Start: Programmable
  • Programmable: Yes
  • Case Material: Aluminum Alloy
  • Motor Type: Coreless DC Motor
  • Gear Set Material: Hardened Steel
  • Position Sensor: Potentiometer
  • Ball Bearing: 2BB
  • Case Dimensions: 33mm*15mm*30mm±0.2mm
  • Weight: 35g±10%
Command signal - PWM Command Interface
Signal Voltage:
  • HIGH: min.3.3V, max.5.0V
  • Low: min.0.0V, max.1.5V
Pulse Lengths: 900us-2100us
Pulse Lengths for Position: 1000us/1500us/2000us
-50°/ 0°/+50°
Electrical Connection:
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specification
  • Rated Voltage: DC12.0V
  • Stalling Torque:
  • Speed:
    •  0.15sec/60°@8.40V
    • 0.11sec/60°@12.0V
    • 0.10sec/60°@13.0V
  • Start Current:
  • Soft Start: Programmable
  • Programmable: Yes
  • Ball Bearing: 2BB
  • Weight: 35g±10%