SteamRC AK420-HDX Helicopter Kit (with Blades)
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
AK420 HDX Helicopter Kit – Precision Meets Performance in 420-Class
Key Upgrades & Features:
1. Optimized Layout for Performance & Cooling
2. Sliding-Style Battery Tray System
3. 22mm Main Grip Arms
4. Reinforced Solid Tail Fin
5. Exclusive HDX Color Scheme
  • A completely new appearance with a specially designed canopy
Specifications:
  • Main Blade Length: 380-420mm
  • Tail Blade length:56-74mm
  • Cyclic Servos: Micro size
  • Tail Servo: Mini size
  • Pinion:12T M1
  • Main Gear:75T M1
  • Front Tail Pulley:81T
  • Tail Pulley:20T
  • Recommended speed controller:6S 60-85A
  • Recommended battery: 6S 2400-2800mAh
  • Maximum battery size:50x38x125mm
  • Recommended Battery Weight: 350g
  • Recommended motor series:3120-3220
  • Recommended motor outer diameter:≤43mm
  • Recommended motor KV: 950-1000Kv
  • Weight (No power system) Approx:~650g
  • (Include blade and canopy) Approx:~750g
Package Includes:
  • AK420 HDX Helicopter Kit  x 1
  • Steam 420mm Main Blade Set x 1
  • Steam 71mm Plastic Tail Blades Set x 1
Manual: Download
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Upgrades & Features:
3. 22mm Main Grip Arms
4. Reinforced Solid Tail Fin
5. Exclusive HDX Color Scheme
Specifications:
  • Main Blade Length: 380-420mm
  • Tail Blade length:56-74mm
  • Cyclic Servos: Micro size
  • Tail Servo: Mini size
  • Pinion:12T M1
  • Main Gear:75T M1
  • Front Tail Pulley:81T
  • Tail Pulley:20T
Package Includes: