OMG RAPIDO 25A Sensorless Brushless ESC - Red
Product image 1
Product image 2
10 programmable items;
All senseless brushless motors supported;
Proportional linear brake;
Excellent starting and acceleration performance and perfect throttle linearity;
Multiple protection functions: low voltage/overheating/failsafe/stall protection;
Thick copper military-grade PCB enduring high current but no heating.
OMG-RAPIDO-25A
Continuous current/peak current: 25A/50A
Support motor type:   sensorless brushless motor
Mainly applicable models: 1/18, 1/24,1/28
Support brushless motor T number Note 1 ≥10.5T
Internal resistance: 0.0025ohm
Number of battery cells: 2S Lipo
BEC output: remark 7.2V/6.0V--3A
Dimensions: 27x19x8mm
Weight:9 grams
20A1.jpg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
10 programmable items;
Proportional linear brake;
OMG-RAPIDO-25A
Internal resistance: 0.0025ohm
Dimensions: 27x19x8mm
Weight:9 grams
20A1.jpg
OMG RAPIDO 25A Sensorless Brushless ESC - Red | HeliDirect