MEUS Racing Overdrive LCG Transmission for Axial SCX10 1/10 RC Crawler
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Key Features:
  • 1. Made of high-quality aluminum alloy for maximum durability and next-level performance
  • 2. Reinforced for added strength and rigidity, LCG design for improved handling.
  • 4. Comes with a carbon fiber battery tray for a clear layout.
  • 5. Suitable for Axial SCX10 1/10 RC Crawler.
Specifications:
  • Material: Aluminum alloy
  • Transmission weight (includes skid plate): 137.2g
  • Pinion gear tooth: 9T, height: 10mm, inner dia: 3.175mm
  • screw size: M3*35mm, M3*10MM
Package List:
  • 1 × SCX10 Overdrive LCG Transmission
  • 1 × Skid plate
  • 1 × Battery tray
  • 1 × Battery velcro strap
  • 1 × 9T pinion gear
Note:
1. This transmission doesn't work with SCX10 Pro. The length of this skid plate is 72mm and the skid plate of SCX10 PRO is 74mm. At the same time, this reduction ratio is more suitable for the portal axle.
2. This chassis kit does not work with SCX10 III. Our LCG gearbox has a 72mm wide skid plate, while the SCX10 III has a 78mm wide skid plate. Therefore, the skid plate cannot be installed directly.
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features:
Specifications:
  • Material: Aluminum alloy
  • screw size: M3*35mm, M3*10MM
Package List:
  • 1 × Skid plate
  • 1 × Battery tray
  • 1 × Battery velcro strap
  • 1 × 9T pinion gear
Note: