KST HLS3008-12 & HLS1535-12 Combo Set For 700 to 800 Class Electric Helicopter
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
The HLS3008-12 cyclic servos redefine power, boasting an astonishing 32Kgf.cm of torque at 13V while maintaining an impressive 0.07-second speed for lightning-fast response. Prepare to witness unparalleled precision and control.
The HLS1535-12 tail servo delivers an astounding 16Kgf.cm of torque, paired with an incredible 0.03-second speed at 13V. Get ready to experience unrivalled agility and accuracy like never before.
HLS Combo 12V Brushless Servos
Features
  • 6 Ball Bearings
  • High Life Span
  • Ultra High Torque & Excellent Speed
  • Hardened Steel Gear
  • CNC Aluminium Case
  • Brushless DC Motor
  • DC12V Rated Voltage
  • Support 8-13V High Voltage or 2-3S LiPo Battery Direct Drive
  • Ideal for 700 to 800 Class Helicopter
Specification (HLS3008-12)
  • Item: HLS3008-12 High Life Span Brushless Servo
  • Rated Voltage: DC12V
  • Voltage Range: DC8.0V-13.0V
  • Torque: [email protected], 30Kgf.cm@12V, 32Kgf.cm@13V
  • Speed: 0.11sec/60°@8.4V, 0.08sec/60°@12V, 0.07sec/60°@13V
  • Working Frequency: 760μs/560Hz
  • Temperature Range: -10°......+65℃
  • Programmable: YES
  • Case Material: Aluminium Alloy
  • Motor Type: Brushless DC Motor
  • Gear Set Material: Hardened Steel
  • Position Sensor: Potentiometer
  • Case Dimensions: 40mm*20mm*40mm±0.2mm
  • Weight: 72g±10%
  • Ball Bearing: 6 BB
Specification (HLS1535-12)
  • Item: HLS1535-12 High Life Span Brushless Servo
  • Rated Voltage: DC12V
  • Voltage Range: DC8.0V-13.0V
  • Torque: [email protected], 15Kgf.cm@12V, 16Kgf.cm@13V
  • Speed: 0.050sec/60°@8.4V, 0.035sec/60°@12V, 0.030sec/60°@13V
  • Temperature Range: -10°......+65°C
  • Programmable: YES
  • Case Material: Aluminum Alloy
  • Weight: 72g±10%
  • Ball Bearing: 6 BB
HLS Combo 12V Brushless Servos
HLS Combo 12V Brushless Servos
HLS Combo 12V Brushless Servos
HLS Combo 12V Brushless Servos
HLS Combo 12V Brushless Servos
Size
HLS Combo 12V Brushless Servos
Package Includes
  • 3 * HLS3008-12 High Life Span Brushless Servo
  • 1 * HLS1535-12 Brushless Standard Servo
  • 4 * CNC Servo Horn
  • 20 * Plastic Servo Horn
  • 16 * CNC Aluminium Grommets
  • 8 * Servo horn screws
 HLS Combo 12V Brushless Servos
Download
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
HLS Combo 12V Brushless Servos
Features
  • 6 Ball Bearings
  • High Life Span
  • Hardened Steel Gear
  • CNC Aluminium Case
  • Brushless DC Motor
  • DC12V Rated Voltage
Specification (HLS3008-12)
  • Weight: 72g±10%
Specification (HLS1535-12)
  • Weight: 72g±10%
HLS Combo 12V Brushless Servos
HLS Combo 12V Brushless Servos
HLS Combo 12V Brushless Servos
HLS Combo 12V Brushless Servos
HLS Combo 12V Brushless Servos
Size
HLS Combo 12V Brushless Servos
Package Includes
  • 4 * CNC Servo Horn
  • 20 * Plastic Servo Horn
  • 16 * CNC Aluminium Grommets
  • 8 * Servo horn screws
 HLS Combo 12V Brushless Servos