Align T-REX 760X Top Combo (with RCE-BL260A ESC)
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
The T-REX 760X is equipped with the new 850MX motor which is highly efficient with superior power, excellent torque, low current draw, and is the most advanced motor approved by World RC Champions. The new designed motor cooling mount plate can reduce the motor operating temperature up to 20°C (68°F). The helicopter’s high quality design is accented with precision machined red and silver metal parts. The brand new Platinum HV 260A V5 ESC supplies extreme power. The ESC includes a superior governor and BEC. The NEW DS830M/DS835M high voltage brushless servos are more efficient and outperform other servos in this class. To protect these servos the new high-end CNC aluminum case function as a heat sink allowing the servos to operate at a lower temperature.
Focus Shots
Electric equipment
●Platinum HV 260A V5 Brushless ESC x 1
●850MX Brushless Motor(490KV/4535) x 1
●DS830M High Voltage Brushless Servo x 3
●DS835M High Voltage Brushless Servo x 1
●Microbeast PLUS Flybarless System x 1
Specification
●Length: 1390mm
●Height: 360mm
●Width: 195mm
●Main Blade Length: 760mm
●Main Rotor Diameter: 1702mm
●Tail Rotor Diameter: 287mm
●Motor Drive Gear:12T
●Main Drive Gear:112T
●Autorotation Tail Drive Gear: 102T
●Tail Drive Gear: 23T
●Drive Gear Ratio: 9.33:1:4.43
●Weight(w/o Battery): Approx. 3750g
Accessories
●T-REX 760X Kit Set x 1 set
●760 Carbon Fiber Blades x 1 set(2pcs)
●105mm Carbon Fiber Tail Blades x 1 set(3pcs)
Radio transmitter and electronic equipment required for assembly
●Transmitter(6-channel or more, helicopter system)
●Receiver(6-channel or more)
●6S Li-Po 4500 ~ 6000mAh x 2
●Digital Pitch Gauge
Product Information
Shipping & Returns
Description
Focus Shots
Electric equipment
Specification
●Length: 1390mm
●Height: 360mm
●Width: 195mm
●Main Blade Length: 760mm
●Main Rotor Diameter: 1702mm
●Tail Rotor Diameter: 287mm
●Motor Drive Gear:12T
●Main Drive Gear:112T
●Tail Drive Gear: 23T
●Drive Gear Ratio: 9.33:1:4.43
Accessories
●T-REX 760X Kit Set x 1 set