ALIGN AP800 Digital Pitch Gauge HET80001.
Product image 1
Introduction:
Fatures:
Auto-detecting Horizontal level.
Uses backlighting LCD monitor.
Zero and Lock function.
Detectable pitch range: -90° ~ 90°.
Automatic screen rotation.
Suitable for 200~800mm main blades.
Build-in energy saving function. Power shuts down after 3 mins without any movement.
Specifications:
Body Dimension:108x53.9x16mm
Suitable blade width:20mm~74mm
Detectable pitch range: ±90°
Resolution: 0.1°
Battery: 2X CR 2032 Lithium
Weight:38g (including battery)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Introduction:
Fatures:
Zero and Lock function.
Automatic screen rotation.
Specifications:
Body Dimension:108x53.9x16mm